Nedávno mi jeden #INtrovert rozhorčene hovoril o tom, ako mu šéf vyčíta, že sa dosť neozýva, resp. “nebúši” do vecí. #INtroverta “žralo”, že šéf nevidí jeho svedomitú mravenčiu spoľahlivú prácu a kašle na všetky tie razy, kedy sa #INtrovert ozval a eskaloval veci. Úprimne, mne to znelo tak, že by sa to zišlo šéfovi nahlas povedať možno aj v menej formálnej atmosfére (lebo v takej daný šéf naozaj počúva). Na druhej strane, úplne rozumiem, že #INtrovert neobľubuje spoločenské akcie po práci, ktoré obnášajú “kecanie o ničom”, rovnako ako neobľubuje chválenie sa svojimi úspechmi. Avšak, ak o našich zásluhách a výsledkoch nie je počuť, často sa #INtrovertom stane, že výsledky a zásluhy iní ľahko prehliadnu v prospech ľudí, ktorí o nich hovoria.
Schválne, sú aj Tebe povedomé tieto situácie?
- Občas sa na pracovnej porade cítiš hlúpo alebo nepatrične a tŕpneš, či nebudeš musieť niečo povedať
- Ak už povieš, hovoríš ticho. Neužívaš si, že na Teba všetci pozerajú. Alebo ešte horšie, po chvíli sa začnú pozerať do mobilov alebo do prázdna.
- Na pozvania “ísť von”, tancovať, piť a pod. si odpovedal/a toľkokrát nie, až Ťa prestali pozývať. Ale Ty by si rada tie pozvania dostával/a a cítil/a stále slobodu odmietnuť.
- Na hodnotení so šéfom si už počul/a niečo ako “málo hovoríš”, “hovoríš ticho”, “nie si dosť asertívny/a”, “musíš sa viac presadiť”.
Au.
Je to o to viac au, ak zároveň podávaš výborný pracovný výkon, sú za Tebou výsledky a si pre firmu prínosom. Len na to kompetentní akosi pozabudli, nevšimli si, prehliadli. Na druhej strane, chápem ich. Ak sme skromní a nenápadní makači, ak sa neozveme na stretnutiach a nie sme prítomní na popracovných akciách, menej všímaví ľudia nás ľahko budú považovať za neschopných outsiderov.
Verte mi, poznám úskalia pracovného prostredia, ktoré praje extrovertom. Dôverne poznám únavu, ktorú prinášajú stretnutia, prezentácie, skupinová práca a ďalšie – nútia neprestajne vychádzať z komfortnej zóny. Tak prečo by sme si robili násilie a ešte viac sa týrali vecami, ktoré nám sú proti srsti? Vystatovať sa na porade, čo som dokázal, využívať šance ísť von s kolegami, pchať sa niekam?
Na koučingových rozhovoroch to s klientmi preberám pomerne často. Moji klienti makajú minimálne tak veľa, ako iní (nevidím do veci, ale mne sa zdá, že niektorí klienti makajú ešte viac). Ale keď príde na lámanie chleba, tzn. povýšenie alebo zvýšenie platu, ťaháme za kratší koniec. Nikto naše nasadenie a prínos nevidí. Alebo o ňom aspoň nepočuje.
Klienti #INtroverti mi často povedia, že sa asi treba prerobiť na extroverta. Alebo ako sa to robí. Pýtam sa ich, či to chcú. Ak sú k sebe úprimní, povedia nie.
Dobrá správa – netreba sa prerábať na extroverta, ak chceš kariérne postupovať. Stačí využiť naše #INtrovertné silné stránky.
Nech sa páči, 5 bodov, ako vyžiť #INtrovertné silné stránky v záujme kariérneho rastu.
1. E-mail
Písomný prejav nám zvyčajne sedí viac (porovnaj TU) než sa “chvastať” na porade. Trebárs sa Ti podarilo dokončiť dôležitý projekt o deň skôr a bola by škoda premeškať šancu upozorniť na to. Napíš krátky, stručný, výstižný príjemný e-mail, ktorým to oznámiš nadriadeným aj kolegom v CC. Napríklad. “Dobré správy! Projekt som dokončila skôr než sa očakávalo. Takže máme čas navyše prejsť si to a v prípade potreby zdokonaliť. Dajte vedieť, kde vidíte priestor zlepšenia :)”
2. Príprava
Na poradu choď s tým, že máš predchystanú aspoň jednu vec, ktorú povieš najneskôr, keď sa šéf spýta „Ešte niekto niečo?” Napríklad pár bodov, k otázke, ktorú máš premyslenú alebo k aktualizácii statusu dôležitého pre tím. Nemusí to byť nič svetaborného, ide o to, aby si sa ozval/a a aby si ukázal/a svoj prínos pre tím a firmu.
TIP: Nepodceňuj svoj prínos pre tím a firmu. Tiež si spomeň na kolegov, ktorí trpia syndrómom predbiehajúcich úst. Koľkokrát si bol/a svedkom toho, že mohli byť radšej ticho. Nič sa nestalo, aj keď sa ozvali, nie? Pracovná kultúra je veľmi často naklonenejšia extrovertom – ozvať sa možno aj zbytočne Ti skôr odpustia, než ako neozvať sa vôbec.
3. Networking
Absolútne rozumiem, že po práci chceš ísť domov. Že nemáš energiu rozprávať sa a socializovať. Poznám. Dôverne. Nejaká forma networkingu sa nám ale zíde, ak chceme kariérne postupovať. Skús si nájsť tú svoju.
Napríklad. Organizovať spoločenské akcie, kde za samotnú socializáciu bude zodpovedný niekto, kto si to viac užíva. Alebo založ či zvonuoživ čitateľský klub, pravidelný vedomostný kvíz, cykloodiel, dobrovoľníctvo v štvrti, kde sídli firma, … Pri networkingu resp. socializácii #INtrovertom prospeje mať cieľ, misiu, zmysel, zameranie. Eliminujeme šancu na “small – talk” alebo iné pre nás nie veľmi zmysluplné aktivity.
4. Otázky
Štatisticky #INtroverti kladú výborné otázky. Práve aj preto, že najprv premýšľajú až potom hovoria.
Prezradím Ti svoje dve osvedčené taktiky:
- prerozprávať, čo si počul/a a na konci sa spýtať “rozumel/a som správne”? Jednak sa vyhneme domnienkam a tiež sa ozveš znesiteľným spôsobom (tzn. táto miera pozornosti sa dá zniesť). Plus kolegov či šéfa poteší, že ich naozaj počúvate. A dávaš signál, že chceš úlohu vykonať dobre a svedomito, keď sa uisťuješ, či ste dobre rozumeli zadaniu. Dáva zmysel?
- pýtaj sa, práve keď nemáš čo dodať. Napríklad si všimneš, že ostatní ľudia sa na stretnutí váhajú na niečo spýtať. Alebo si všimneš šancu rozvinúť nejaký bod prezentácie. Alebo si jednoducho na niečo zvedavý/á. Pýtaj sa. Kolegovia zvyčajne radi odpovedia na jednoduché otázky. Resp. na otázky, kde majú šancu zahviezdiť.
5. Unikátnosť
Zapoj silné stránky, ktoré Ťa odlišujú od ostatných a napríklad Ťa predurčujú robiť úlohy, ktorým sa iní vyhýbajú. Tebe môžu vyhovovať, lebo sú dlhodobejšieho charakteru alebo si vyžadujú viac výskumu či inej samostatnej či dôkladnej mravenčej práce a pod. Je to dobrý spôsob, ako na seba upozorniť bez toho, aby sme museli veľa hovoriť na poradách alebo chodiť s kolegami von po práci.
Alebo stavaj na inej Tvojej unikátnej črte. Ja napríklad, ovládam nemčinu, francúžstinu i angličtinu a základy mnohých ďalších rečí. Takže v zamestnaní som bola prvá voľba, ak bolo treba “niečo s rečami”.
Každopádne, #INtroverti a (#INtrovertky!) sú nielen vynikajúci a hodnotní zamestnanci, ale aj šéfovia (porovnaj TU a TU). Ak Ťa téma zaujíma, pozri špeciálne vydanie Forbes Work, do ktorého sa dostalo pár mojich hutných citátov. Ide o článok Ticho vyhráva: Aj introverti môžu byť skvelými lídrami. Majú viaceré jedinečné silné stránky (s. 127).