Koho si predstavíš pod pojmom “šéf”? Možno sebavedomý muž svetlej pleti v obleku, upravený, spoločenský, družný, s pevným stiskom ruky a hlasným prejavom, ktorý koná a rozhoduje sa rýchlo a nerobí mu problém risk, kamery ani vedenie porád?
Stereotypne to tak môže byť. Introvert do tohto stereotypu nezapadá. Tajomstvo je, že introvertní lídri môžu byť výborní šéfovia (a šéfky), ale rozhodne sú inými lídrami než extroverti.
Najprv k rozdielom: introverti (a introvertky) viac počúvajú, viac rozmýšľajú, viac reflektujú. Náš štýl vedenia je kolaboratívny, partnerský, viac nám sedí nenápadnosť, pôsobíme ticho, nehlučne, nestrhávame na seba pozornosť (porovnaj napr. TU).
A to je pre zamestnancov výborná správa. Naša záľuba v počúvaní znamená, že dokážeme dať kolegom priestor na zdieľanie nápadov. Naša schopnosť hlboko premýšľať znamená, že sme vynikajúci v syntéze rôznych názorov do efektívnych rozhodnutí, nápadov a riešení. Naša ochota podeliť sa o pozornosť znamená, že ju nestrhávame na seba a neuzurpujeme si opraty ani svetlo reflektora. Radi necháme ostatných mať svoj diel na rozhodovaní, tiež slobodne rozvíjať zručnosti a preberať zodpovednosť.
Druhé tajomstvo je, že za istých okolností sú introverti lepší šéfovia než extroverti. Napríklad, ak vedieme tímy ľudí, ktorí sa neobávajú priniesť nápad a byť proaktívnymi (porovnaj napr. TU a čítaj ďalej). Podľa tejto logiky extroverti excelujú viac, ak vedú tímy ľudí, ktorí si radi nechajú povedať, čo majú robiť. Takže, ak firemná kultúru víta a oceňuje proaktivitu svojich zamestnancov a nové nápady a myšlienky, najmi na menežérske posty introvertov.
Čo sa týka reality zastúpenia introvertov na vedúcich pozíciách, čím vyššie v rebríčku ideš, tým menej ich nájdeš (porovnaj TU). Aj keď mňa osobne by zaujímalo, či prebytok extrovertného správania na top vedúcich pozíciách nie je dané aj tým, že introverti (ak sa tam vyskytujú) sa správajú ako extroverti (porovnaj napr. TU). Podľa odhadov je ca 30 – 50 % populácie introvertov, no mnohí z nás vieme na verejnosti pôsobiť veľmi extrovertne. Sme konieckoncov na škále extroverzie.
Dáva to zmysel, extrovertné správanie prináša lepšie skóre pri uchádzaní sa o nové zamestnanie. Človeka, ktorý vykazuje extrovertné správanie, jednoduchšie povýšia a nadriadení aj podriadení ho vnímajú ako efektívnejšieho (porovnaj napr. TU). Extrovertné správanie, vrátane tendencie byť stredobodom pozornosti a výrečne diskutovať, si pochopiteľne viac užívajú extroverti. Dôležité ale je, že introvert sa do neho vôbec nemusí siliť. Práveže má výhodu v dynamickom, nepredvídateľnom prostredí. Tam môže byť ukážkovým efektívnym lídrom. Predovšetkým, ak sú zamestnanci proaktívni a sami prichádzajú s nápadmi na zlepšenie fungovania firmy. Extrovertného vedúceho takéto správanie môže zneistiť, resp. vyvolať pocit ohrozenia (porovnaj TU a čítaj nižšie). Introvertní lídri majú tendenciu pozornejšie počúvať, s čím ich zamestnanci prichádzajú a prejavujú väčšiu vnímavosť voči návrhom.
Čítala som i iné štúdie, no jeden experiment sa mi zdal najvýpovednejší: zahŕňal 163 vysokoškolských študentov, ktorí mali pracovať v skupinách a skladať tričká v limite 10 minút. Každá skupina mala “šéfa” a štyroch “zamestnancov” (dvaja zo “zamestnancov” boli výskumní asistenti). Aby jasnejšie odlíšili výsledky, dali “šéfom” pred začiatkom aktivity prečítať prejav – niektorí čítali prejav v duchu extrovertného lídra, iní prejav introvertných lídrov. Autori experimentu niektorých zo “zamestnancov” určili za proaktívnych. Proaktivita spočívala napríklad v tom, že zastavili svoje skupiny po 90 sekundách a navrhli lepší spôsob, ako vykonať úlohu. Skupiny s proaktívnymi “zamestnancami” dosiahli lepšie výsledky pod introvertnými šéfmi – zložili v priemere o 28 % viac tričiek. Extrovertní vedúci sa cítli byť ohrození a nereagovali na proaktívnych zamestnancov. Introvertní lídri pozorne počúvali a dávali “zamestnancom” pocit, že si ich vážia a tým ich motivovali k lepšiemu výkonu (porovnaj TU).
Záverom zhrniem:
- introvert môže byť vynikajúci šéf. Pravdepodobne ale bude iný šéf než extrovert.
- ak si firemná kultúra cení proaktivitu zamestnancov a víta nové nápady a návrhy na zlepšenie fungovania procesov, introvert je správna voľba do vedúcej pozície.