#INtroverti mi podchvíľou hovoria, že sa “nevedia predať.” Dosť výrazne to cítia trebárs na pracovných pohovoroch (porovnaj TU). Pravdou je, že #INtroverti môžu byť v konečnom dôsledku nielen výborní šéfovia, ale aj zamestnanci. Nech sa páči, 4 body, na ktoré pamätať a ktoré Ti môžu pomôcť “predať sa” napríklad na pracovnom pohovore, ak si #INtrovert/ka.
- #INtroverti sú výborní šéfovia, aj zamestnanci.
Počúvame, absorbujeme vstupy od kolegov aj podriadených, vyslovené aj nevyslovené (porovnaj TU) a nemikromanažujeme (porovnaj TU). Písala som o tom inde (porovnaj TU): ak si vo firme ceníte proaktivitu zamestnancov, a vítate nové nápady a návrhy na zlepšenie fungovania procesov, introvert je správna voľba do vedúcej pozície. Ak si #INtrovert/ka a usiluješ sa o pracovnú pozíciu vo firme, ktorá víta proakívnych zamestnancov, si správne.
Druhá vec je, že #INtrovert spravidla menej rozpráva a viac koná, nepotrebuje na seba strhávať pozornosť, že rád necháva vyniknúť iných. Cenná kvalita pri dosahovaní KPI či generovaní zisku pre firmu. Popri tom radosť s takým človekom spolupracovať.
2. #INtroverti dokážu premeniť energiu situácie
Asi poznáš pojem emocionálna inteligencia (EQ), zjednodušene, je to schopnosť porozumieť emóciám druhých, ako aj schopnosť porozumieť svojim vlastným emóciám. Emocionálna gramotnosť je úplne iná úroveň (porovnaj TU), no aj emocionálna inteligencia sa veľmi zíde v pracovnom kontexte. Našťastie, stúpa na dôležitosti aj pri rozhodovaní o prijímaní zamestnancov.
Určite nie všetci #INtroverti majú vysoké EQ, ale mnohí áno. Je načase ho využiť v náš prospech. Veľmi sa zíde pri akejkoľvek forme komunikácie, správe a vytváraní sietí (nielen sociálnych).
Druhá vec je, že #INtroverta z povahy nášho temperamentu nestrhne ľahko vypätá situácia, ani v nej obsiahnuté emócie (porovnaj TU). Ak je v miestnosti plnej kričiacich ľudí jeden, ktorý aspoň zdanlivo zachováva pokoj a z odstupu vníma protichodné tendencie, je vysoká šanca, že ten človek je #INtrovert (porovnaj TU). Takýto pokoj môže byť nákazlivý.
3. Poslanie spoločnosti berie #INtrovert vážne
Introverti zvyčajne chcú prácu, ktorá je pre nich zmysluplná. Chcú viac ako len výplatu.
O to dôležitejšie je pre #INtroverta nájsť firemnú kultrúru, ktorá s nami rezonuje. Keď takú nájdeme, za iných priaznivých okolností sa môžeme cítiť ako ryba vo vode a byť perfektnými šéfmi aj zamestnancami.
Toto je jedna z možností, kde zužitkovať náš sklon k prílišnému premýšľaniu (porovnaj TU). Ďalšia z možností hneď v nasledujúcom bode.
4. #INtrovert ide do vecí (a zamestnania) na dlhodobej báze
Ak čítam znamenia čias správne, stabilita, lojalita zamestnancov a pod. stúpa na hodnote. Znamená to, že #INtrovertný sklon premyslieť si naozaj dôkladne, do čoho ideme a potom v tom aj ostať (porovnaj TU) je opäť raz obrovskou výhodou.
Špeciálne, ak daný #INtrovert patrí medzi mileniálov. Tí sa vo všeobecnosti skôr vyznačujú fluktuáciou, resp. zmenou zamestnania každé ca 2 roky. O to lepšie, ak #INtrovert vytŕča lojalitou a stabilitou.
Samozrejme, v čom všetkom je pre firmu aj jej ľudí výhodné zamestnať #INtroverta, by sa dalo pokračovať ešte veľmi dlho. Účelom toho textu je nakriatnuť premýšľanie o prínosoch #INtroverta pre pracovný svet.
Čo sú podľa Teba top tri kvality šéfov a zamestnancov #INtrovertov? Napíš mi prosím na zofia@coachintrovert.com.
Ak Ťa téma zaujíma, pozrite špeciálne vydanie Forbes Work, do ktorého sa dostalo pár mojich hutných citátov. Ide o článok Ticho vyhráva: Aj introverti môžu byť skvelými lídrami. Majú viaceré jedinečné silné stránky (s. 127).