Dámy v mojej Hre pre single introvertky povzbudzujem randiť už počas trvania Hry. Vždy – ak si to želajú – môžu skúsenosť prejsť so mnou za účelom upevnenia svojich vzťahových zručností. Počúvam, ako dámy analyzujú, čo daný pán urobil a neurobil. Niekedy sa vyjadrujú ako detektív, ktorý prechádza stopy. Niekedy hovoria o tom, aký bude ich spoločný život o 20 rokov. Aké to bude, ak budú mať deti. Kde budú bývať. Niekedy hľadajú dôvody, čo s týmto človekom nie je v poriadku. Čo ony samy mohli urobiť inak. A ako.
Nepočúvam ich s pochopením preto, že mi platia. Ani preto nie, že im veľmi rozumiem. Niekedy sa ako introverti pozabudneme, že nemusíme na všetko okamžite prísť. Náš mozog ale jasno hľadá, automaticky spája informácie, jednu s druhou a všetko so všetkým a snaží sa z toho extrahovať odpoveď. Myseľ pracuje na plné obrátky, snažíme sa uistiť, že nám neunikajú žiadne fakty. Že sme zvážili všetky možnosti. Že robíme najlepšie možné rozhodnutie. Ibaže… snáď vždy nájdeme ďalšie informácie. Alebo aspoň ďalší článok na prečítanie, ďalší údaj na analýzu.
Dámy v Hre pre single introvertky počúvam veľmi pozorne, aby som im dala šancu dopovedať všetko, čo potrebujú vypovedať. Veľmi často to vedie k tomu, že povedia, že už chcú “neriešiť”. My si totiž pomerne často uvedomujeme, že príliš premýšľame a láka nás robiť to inak.
No to sa ťažšie spraví ako povie.
Prečo priveľa rozmýšľame? (vedecká odpoveď)
Keď vedci skúmali elektrickú aktivitu mozgov ľudí odlišných temperamentov zistili, že introverti mali vyššiu úroveň (elektrickej aktivity mozgu) ako extroverti. Interpretujú to tak, že introverti mali väčšie kortikálne vzruchy (porovnaj TU). To znamená väčšiu aktivitu v tej časti mozgu, ktorá je spojená s komplexnou senzorickou a nervovou funkciou a koordinuje aktivitu v tele.
Nezáviselo na tom, či boli introverti v pokojovom stave alebo angažovaní vo vykonávaní úlohy, stále mali väčšiu mozgovú aktivitu než extroverti. To znamená, že introverti by mali byť schopní spracovať viac informácií za sekundu než extroverti. Tak by sme mohli vysvetliť, prečo majú introverti tendenciu k prílišnému premýšľaniu. Naše mozgy tak fungujú.
Podobne (ibidem), neurozobrazovacími štúdiami zistili, že mozgy introvertov sústreďujú aktivitu v časti mozgu vďaka ktorej si pamätáme, plánujeme, rozhodujeme sa a riešime problémy. Aké introvertné činnosti, však?
Čo máme z prílišného premýšľania?
Dámy v Hre pre single introvertky pomerne často hovoria o prílišnom premýšľaní v negatívnom kontexte. Chcú sa ho zbaviť. V mnohých prípadoch nás naozaj skôr brzdí než poháňa k želanému cieľu. Môže rozhojňovať obavy a úzkosť. Môže držať v strachu, nerozhodnosti a pochybnostiach. Môže nám brániť žiť život v plnosti.
Dámam v Hre pre single introvertky hovorím, že mozog, rozum, myseľ sú evolučne extrémne dôležité a určite sa ich nechcem vzdať (v kontexte Hry skončiť či zotrvávať vo vzťahu s niekým, kto pre nás nie je vhodný).
Na druhej strane, prílišné premýšľanie dámy často priviedlo k vytrvalej práci na sebe a veľmi často stačí už len drobnosť, alebo pár drobností a sú pripravené vytvoriť synergický napĺňajúci vzťah s vhodným partnerom.
Odhliadnuc od Hry, mňa napríklad prílišné premýšľanie nad introverziou a introvertmi viedlo k tomu, že som sa stala koučkou pre #INtrovertov, vytváram hodnotný obsah, robím výskum a píšem knihu.
Pravdepodobne Ti napadne tiež prípad alebo aj niekoľko, keď človek o niečom príliš premýšľal, príliš “riešil” a stal sa expertom na danú tému.
Takže prílišné premýšľanie – ak sa s ním takpovediac spriatelíme – je veľmi užitočné pre #INtroverta aj iných.
Čo robiť pri prílišnom premýšľaní?
Zapojiť telo. Telo je evolučne staršie a veľmi dlho prežilo aj bez mozgu, mysle, rozumu. Verím, že je výzvou súčasného človeka západného typu znovuobjaviť múdrosť tela. Každopádne, nech sa deje čokoľvek a človek tápe v záplave nejasností a neistoty, jednoducho treba kráčať situáciou krok za krokom, vnímať signály zvonku, no pozorne vnímať i signály zvnútra, vrátane tela.
Čo presne znamená počúvať signály tela v Tvojom konkrétnom prípade neviem, lebo nepoznám Tvoje jedinečné okolnosti a danosti, ale ak chceš, napíš mi (zofia@coachintrovert.com), určite vyhútame. Možno sa Ti iba zíde pár interpretačných tipov, pretože srdce hovorí, čo mu diktuje hlava a to vôbec nemusí byť, na čo ukazujú signály tela.