Včera som prerozprávala milý príbeh od Claude Steinera (1935-1997), terapeuta a spisovateľa, ktorý sa venoval popri inom emočnej gramotnosti. Poznáš ten pojem? (Nie je totožný s emocionálnou inteligenciou). Podľa C. Steinera emočná gramotnosť pozostáva zo (1) schopnosti porozumieť svojim emóciám, (2) schopnosti počúvať druhých, (3) schopnosti vcítiť sa do ich emócií a (4) schopnosti konštruktívne vyjadrovať emócie a (5) schopnosti emočnej interaktivity, čo je zjednodušene vyššie uvedené pospolu (C. Steiner, P. Perry (1997)).
Ako to máš s emóciami Ty? Si vnímavá na svoje emócie a emócie ostatných? Vieš ich správne interpretovať a začleniť do života? Mne bol svet emócií dlho cudzí. Emócie ma otravovali, vôbec som nepochybovala, že by mi bez nich bolo ľahšie. Prišli mi iracionálne. Existovali pre mňa dobré a zlé emócie. Zlé boli neželané, zdroj hanby. Za žiadnych okolností sa o nich v slušnej spoločnosti nehovorilo.
Až mnoho rokov neskôr som veľmi nedôverčivo začala objavovať svet emócií. Pochopila som, že sú skvelým navigačným systémom a ohromným zdrojom informácií. Zistila som, že sú racionálne a užitočné. Zaujali ma natoľko, že ich denne študujem a čoskoro tu na stránke uvediem koučovský program venujúci sa emočnej gramotnosti.
Pýtaš sa, načo je vlastne program o emočnej gramotnosti dobrý? Nebolo by lepšie venovať sa sebadôvere, hospodáreniu s časom, s peniazmi, kariérnemu poradenstvu, otázke disciplíny a motivácie, stanovenia priorít a pod?
Tajomstvo je, že emočná gramotnosti môže napomôcť mnohým (ak nie všetkým) oblastiam. Nie je všeliek. Určite však prispeje k tomu, že budeme viac rozumieť samy sebe a svetu okolo nás. Emočná gramotnosť skvalitňuje existujúce vzťahy a umožňuje nadviazať nové. Pomáha k dosahovaniu cieľov v práci a súkromí. Ľuďom uľahčuje spoluprácu a aj vďaka nej vznikajú komunity. Kurz emočnej gramotnosti je môj príspevok k lepšiemu svetu.
Leave a Reply