Prepojenie je vrodená ľudská potreba, nielen introvertov. Náš organizmus pri prepájaní sa vyplavuje serotonín a dopamín, takže sa cítime šťastnejší a prepojenejší. Na druhej strane, priveľa sociálnych kontaktov s ľuďmi introvertov vyčerpáva. Zdá sa, že dobrý spôsob, ako mať benefity prepájania sa a nebyť zároveň spoločensky vyčerpaný je prepájať sa so zvermi. Možno práve preto si introverti niekedy snáď viac rozumejú so zvieratami než s ľuďmi. Dám Ti aj tri konkrétne zdôvodnenia, prečo by zvieratá mohli byť najlepším priateľom introverta.
1. Ich prítomnosť nabíja. Aj bez slov.
Na druhej strane, introverti sa so zvieratami môžu radi rozprávať 🙂 No na sklonku únavného dňa bežný introvert nemusí mať dosť energie na verbálnu komunikáciu. Tak využívajú iné spôsoby konverzácie – od výrazov tváre cez držanie tela až po očný kontakt. Prípadne vezmú zvera na prechádzku, hádžu mu loptičku alebo poťahujú plyšovú myš. Alebo len sedia na gauči a hladkajú svojho zvera, či si dokonca zdriemnu. Zver je spokojný. A možno si zdriemne tiež.
Ak si zároveň introvertom a vysokoresponzívnou osobou (porovnaj TU), zvieratá sú dokonalá voľba láskyplnej, nekomplikovanej prítomnosti. Nech prežívaš čokoľvek, zvieratá to berú, ako je. A skoro nikdy Ťa nezaťažujú svojimi vlastnými prežívaniami.
2. Pozývajú menej robiť, viac byť
Konkrétne byť v prítomnosti. Introvertom sa občas stane, že sú mysľou v budúcnosti v minulosti, čo môže byť zdrojom úzkosti a/alebo nepríjemných emócií. Preto je blahodarné mať v živote tvora, ktorý Ťa ťahá do prítomnosti. Zvieratá sú v tomto vynikajúci učitelia. Keď sa sústredíš na tu a teraz, zabudáš si robiť starosti. Nech sa týkajú vzťahov, rozhodnutí, telefonátov, …
Introverti potrebujú inú mieru stimulácie ako extroverti; preto potrebujú inú mieru dobíjania. Špeciálne mileniáli, ktorí sú náchylní na vyhorenie (porovnaj TU) môžu profitovať z pozvaní zvieraťa nerobiť nič, neusilovať sa o neprestajný výkon a len byť. Pre niektorých z nás to vôbec nie je jednoduché. Navyše, zvieratám je jedno, ako vyzeráš, čo máš oblečené a čo robíš alebo nerobíš.
Zvieratá nás podporujú aj vo fyzickom pohybe, tzn. v prítomnosti v tele. Skupinové cvičenie nemusí byť to pravé pre nás, introvertov a občas sa nám zíde externá motivácia. Zver je v tomto pre introverta ideál – ísť si zabehať so psom, na prechádzku, zajazdiť si, …
3. Podporujú v záchovnej rutine
Život je plný zmien a výziev, mnohým introvertom rutina, systém, štruktúra prináša úľavu od stresu. Tiež, predvídavosť im pomáha efektívnejšie reagovať, keď veci nejdú podľa plánu. Zvieratá to možno nemajú takto pomenované, ale rutina im tiež robí dobre. Napríklad čo sa týka kŕmenia alebo prechádzok – možno máš skúsenosť, že zviera akosi vždy vie, že sa blíži ďalšia dávka jedla, alebo je čas na prechádzku.
To nás zároveň upriamuje na radosť z tých najmenších a najjednoduchších vecí. Mäkká deka, prechádzka na čerstvom vzduchu, vôňa knihy, slnečný svit, … Navyše, potešenie zvierat nad drobnosťami je nákazlivé.
Ako to máš Ty?
Si milovníkom zvierat? Alebo poznáš introverta, zarytého milovníka zvierat?
Daj vedieť, správou alebo do komentára. Vopred vďaka!
Leave a Reply