Zrekapitulujme si, čo vieme o introvertoch a telefonovaní.
Niektorí z nás introvertov by si priplatili nielen za identifikáciu človeka/spoločnosti, ktorí sa nás snažia zastihnúť, ale aj za stručný popis, prečo nás kontaktujú. Znamená to, že by nám stačilo vedieť kto a prečo volá a nechuť by sa stratila? Som presvedčená, že úplne nestratila. Poďme skúmať ďalej.
Mnohí introverti si vyberajú poskytovateľov služby (reštaurácie, kaviarne, dodanie jedla, kaderníctva, holičstvá, …) podľa toho, či sa dá objednať online. Znamená to, že máme problém telefonát nielen prijať, ale aj iniciovať? Zdá sa, že áno.
Ďalej, zvoniaci telefón je dotieravý, vyžaduje si okamžitú pozornosť. Ako introvertom sa nám v priebehu dňa bežne stáva, že sme ponorení vo vlastných myšlienkach alebo činnosti, na ktorú sa sústredíme. Navyše, nemáme čas psychicky sa na telefonát pripraviť. Uf.
Konverzácia po telefóne si vyžaduje úvodné zdvorilosti. Neviem, ako to máš Ty, ale mne je prirodzenejšie ísť rovno k veci. Čo je samozrejme kontraproduktívne, ako si uvedomujem vďaka zjavnej rozpačitosti rozhovorov, v ktorých som išla priamo k veci. Niežeby som sa pri zdvorilostných vetách vyhla trápnosti. Často neviem pohotovo reagovať na bežné konverzačné otázky, čo naozaj neprospieva plynulosti rozhovoru ani dobrému pocitu z neho.
Rozhovor po telefóne je oklieštený. V skutočnom živote sme vynikajúci poslucháči aj preto, že ľudí vnímame všetkými zmyslami. Môžeme byť vykoľajení, ak sme odkázaní iba na sluch.
Takže, telefonáty sú náročné. Dobrá správa je, že telefonovanie si vieme uľahčiť.
“Milujem štúdium dejín, pretože je krásne čítať o ľuďoch ktorí celý život prekonávali protivenstvá. Viem sa do toho vcítiť, ja, ktorá dnes popoludní musím vybaviť telefonát.“
Zdroj: twitter Nash Flynn
Čo pomôže uľahčiť telefonovanie?
Ako som písala inde, neznášam telefonovanie, ale naučila som sa ho tolerovať. Niekedy si vedome vyberiem tento spôsob rastu resp. prijmem nevyhnutné bremeno telefonátu v záujme vyššej efektivity či dosiahnutia cieľa. Osvedčili sa mi tieto veci:
1. tiché súkromné miesto
Vhodné pre: väčšinu telefonátov.
Prečo je to dobré: bude Ťa vyrušovať menej vecí a ľudí. Budeš mať menší stres z toho, kto ďalší Ťa počuje.
Ak chceš, môžeš si pripraviť poznámkový blok, papier, písacie potreby, … aby si si mohla počas hovoru zapísať to, na čo nechceš zabudnúť.
2. scenár
Vhodné pre: telefonáty s úradmi alebo obchodné záležitosti.
Prečo je to dobré: vyhneš sa trápnemu mlčaniu, príp. habkaniu či zamotaniu sa.
Nezabudneš na dôležité veci a nebudeš musieť tortúru absolvovať nanovo.
3. vopred dohodnutý čas
Vhodné pre: dlhšie hovory. Napríklad s rodinou a priateľmi.
Prečo je to dobré: budeš mať čas sa na konverzáciu pripraviť, možno sa na ňu dokonca nedočkavo tešiť.
Niekedy sa ozaj nedá stretnúť naživo a chceme s niekým hovoriť. Niekedy je lepšie sa o veciach rozprávať než o nich písať.
4. hýb sa, napríklad sa prechádzaj
Vhodné pre: neformálne telefonáty.
Prečo je to dobré: bude sa Ti lepšie sústrediť na človeka, ktorého počúvaš.
Voľnosť pohybu zrejme prospieva duševnej pohode a pomáha koncentrovať sa na to, čo počuješ a lepšie formulovať, čo chceš povedať.
5. zamestnaj ruky
Vhodné pre: väčšinu telefonátov.
Prečo je to dobré: ľahšie sa udržíš prítomná v konverzácii.
Napríklad si kresli alebo vyfarbuj. Možno to znie kontraintuitívne, ale ak si vyberieš jednoduchú úlohu, nad ktorou nemusíš veľmi premýšľať, môže Ti to pomôcť udržať sa v konverzácii. Mne sa veľmi osvedčuje skladať prádlo alebo upratovať, príp. triediť papiere.
6. odmeň sa
Vhodné pre: telefonáty, do ktorých sa Ti obzvlášť nechce.
Prečo je to dobré: získaš motiváciu.
Môže Ti pomocť odhodlať sa a úspešne absolvovať telefonát, keď Ťa po ňom čaká príjemná odmena podľa vlastného gusta. Môže to byť veľký kus čokoládovej torty, masáž, kniha, prechádzka parkom.
Ako to máš s telefonovaním Ty? Čo sa Ti osvedčuje? Napíš mi na zofia@coachintrovert.com.
Leave a Reply