Asi Ťa nezaskočí, že extroverti pozerajú na život inak než introverti. Dočítala som sa, že osobnosť je dôležitým faktorom aj v tom, ako vedieme život s obmedzenými zdrojmi (porovnaj TU). Zjednodušene, chudobní extroverti vraj míňajú viac peňazí na luxusné položky ako chudobní introverti. Štúdia, na ktorú sa odvolávam, sa opiera o údaje o výdavkoch z britských bankových účtov v kombinácii s hodnotením osobnosti ich majiteľov. Autori analyzovali tisícky bankových aj hotovostných transakcií od 718 klientov. Výsledky zohľadnili ďalšie faktory, ktoré by mohli mať vplyv na utrácanie peňazí, ako napr. zamestnanecký status, vek a pohlavie.
Autori rozdelili výdavky každej osoby do “statusových” kategórii. Kategórie s vysokým statusom boli napr. golf, elektronika, umenie a cesty do zahraničia leteckou dopravou. Kategórie s nízkym statusom napr. diskontné obchody, záložne, zberné dvory a pod.
Výsledky ukázali, že ľudia s rovnako obmedzenými finančnými zdrojmi a/alebo rozpočtom (“chudobní”) utrácali peniaze rôzne podľa miery extroverzie. Tí s vysokou mierou extroverzie, minuli viac peňazí na vysokostatusové položky než tí s nízkou mierou extroverzie, tzn. introverti. Avšak, v prípade ľudí s vyššími príjmami sa rozdiely utrácania peňazí v závislosti od osobnosti znižovali. Takže vysokopríjmoví extroverti utrácali podobne veľa na vysokostatusové položky ako vysokopríjmoví introverti. Jedným z vysvetlení by podľa mňa mohlo byť, že záťažové situácie, ku ktorým radím aj núdzu, zvýraznia osobnostné črty.
Prečo introverti a extroverti peniaze utrácajú inak?
Nedávno som písala o tom, že družní a spoločenskí ľudia (čo sú znaky extroverzie) sa viac starajú o svoje sociálne postavenie ako ostatní. Zároveň, ľudia s obmedzeným objemom peňazí môžu mať tendenciu vnímať svoje postavenie v spoločnosti ako nižšie. Následne môžu mať tendenciu minúť vyššie percento svojich príjmov na tovary a služby, ktoré vnímajú ako vysokostatusové. Takpovediac kompenzovať nízky príjem míňaním na veci a skúsenosti, ktoré demonštrujú vyšší status.
Pochopiteľne, veľa introvertov bez ohľadu na ich príjem obľubuje elektroniku, umenie, cestovanie a iné „luxusné“ veci. Rozdiel je v potrebe míňať peniaze na veci, ktoré zvýšia ich spoločenské postavenie v porovnaní s extrovertmi.
Keďže ako introverti máme nižšiu potrebu utrácať kvôli spoločenskému postaveniu, môže nám to pomôcť stabilizovať svoje výdavky, šetriť peniaze a pod.
Dôležité. Štúdia, na ktorú sa odvolávam, má nesporné rezervy. Uskutočnila sa v Spojenom kráľovstve, zatiaľ nevieme, či sú výsledky reprezentatívne pre slovenskú, českú, svetovú populáciu. Našla som iné, ktoré závery tej z Spojeného kráľovstva minimálne čiastočne podporujú, napr. táto; tento text alebo táto.
No nedočítala som sa zatiaľ o presvedčivom argumente, že je to práve extroverzia, ktorá spôsobuje odlišné utrácanie peňazí pri obmedzených finančných zdrojoch. Je možné, že ho spôsobuje iná premenná. Som veľmi zvedavá, aké ďalšie zistenia prinesie čas.
Jedným z mojich cieľov na 2024 je finančná sloboda. Ako #INtrovertka som na to tuším v správnom tábore (:
Ako to máš Ty? Napíš mi prosím na zofia@coachintrovert.com.