Je známe, že šťastný človek je ten, ktorý má kvalitné vzťahy a chodí na prechádzky do prírody (naposledy som to čítala minulý týždeň, v Žltej knihe budovania značky od Michala Pastiera, s. 89). Rozširujem o dostatok fyzického pohybu (ideálne v prírode), kvalitný spánok a stravu. V čom je príroda prínosná špeciálne pre nás, introvertov?
1. Priestor na spracovanie
Na spracovanie našich emócii, skúseností a myšlienok zvyčajne potrebujeme viac času ako extroverti, tiež ich spracúvame inak. Najprv v sebe, až potom o nich vieme hovoriť. Keďže sa veľmi často chceme s nimi podeliť, tento medzikrok je pre nás nevyhnutný.
Nemusí ísť o komplexnú problematiku. Niektorých introvertov zablokuje aj dobre mienené “Aký si mal deň?” Chceme dať úprimnú, nepovrchnú odpoveď, no pokým ešte niečo v sebe spracúvame, môže byť pre nás ťažké to dať do slov.
U mňa je to tak, že rozdiel medzi zdanlivo neriešiteľnou skľučujúcou situáciou a jasne sformulovanou stratégiou s vysokou šancou úspechu je spravidla dve hodiny a tisícdvesto výškových metrov.
2. Zlepšuje duševné a telesné zdravie
Ani som nestihla dočítať všetky štúdie, ktoré som našla k téme prospešnosti trávenia času v prírode (porovnaj napríklad tu, tu alebo tu).
Vyberám aspoň tieto zdravotné benefity:
- zníženie rizika depresie, úzkosti a iných problémov duševného zdravia
- zníženie krvného tlaku, zníženie hladinu kortizolu, „stresového“ hormónu
- zlepšenie krátkodobej pamäte (to sa nám INtrovertom zíde, viď môj článok Prečo nie sme verbálni šampióni).
- zlepšenie zraku a zníženie rizika krátkozrakosti (to sa zíde nám knihomoľom)
- zlepšenie sústredenia a pamäte (porovnaj tu alebo tu).
V jednej štúdii účastníci dostali premenné, ktoré sťažovali sústredenie na zadanú úlohu. Potom ich rozdelili na tri skupiny. Jedna skupina išla na prechádzku do prírody, druhá na prechádzku mestom a tretia mala nariadený oddych. Po ukončení prechádzky i oddychu na všetkých čakala úloha korigovať text. Vieš, ktorá skupina si viedla najlepšie? Nuž tá, ktorá trávila čas v prírode.
Možno poznáš japonský pojem šinrin-joku (lesné kúpele). S ním narábali v inej štúdii, v ktorej poslali časť ľudí na pobyt do lesa a iných na pobyt do mesta. Obe skupiny strávili tri dni, dve noci na určených miestach. Po pobyte sa zistilo, že ľudia po lesných kúpeľoch mali nižšie hladiny kortizolu – hormónu, ktorý sa používa ako indikátor stresu – než tí, ktorí zostali v meste.
V žiadnom prípade neplatí priama spojitosť medzi introverziou a duševnou chorobou. Avšak, je možné, že niektorí introverti sú náchylnejší na stres, preťaženie a iné rizikové faktory. Ak ich dlhodobo neriešime, môžu sa nám nepekne vypomstiť. Preto je pre nás ešte dôležitejšie dopriať si pravidelné lesné kúpele.
3. Dáva odstup a nadhľad
Najlepším spojencom pri digitálnom detoxe je príroda. Prečo je dôležitý najmä pre nás, introvertov? Veci spracovávame dlhšie, v niečom takpovediac hlbšie, preto sa nevieme jednoducho otriasť a ísť ďalej. Následkom toho sa ľahšie dostávame do stresu a vyčerpania zo všadeprítomných stimulov.
Ak máš osobnú skúsenosť s introvertným pľuštením, vieš presne, o čom hovorím. Dobrá správa je, že introverté pľuštenie sa dá zmierniť a/alebo odstrániť, ak vieš, ako na to.
4. Zvyšuje adaptabilitu a kreativitu
Mnohí introverti “nedávajú” náhle zmeny. Radi si veci naplánujeme, z každej strany prehodnotíme situáciu a až potom sa do nej pustíme. Príroda nás nenásilne učí, že nepredvídateľnosť je OK a zvládneme ju. Vezmi si len počasie, na horách obzvlášť. Keď som si bola nedávno zabehať, počas hodiny sa vystriedali tri ročné obdobia – sneh, dážď, zimný vetrisko, trochu slnka, aj jarný vánok. Keď trávime čas v prírode, sme viac v pohode, nepredvídateľné veci nás menej vyrušia. Túto skúsenosť prirodzene prenesieme do iných oblastí života.A zistíme, že spontánnosť introvertnej duši prospieva. Keď už pre nič iné, aspoň vypne premýšľanie no nemoty. Možno tiež naštartuje prirodzenú predispozíciu na tvorbu.
5. Druhý najobľúbenejší nabíjací priestor
Introverti sú stereotypne zobrazení ako domasedi. Je pravda, že domov je naša nabíjacia stanica. Avšak, my veľmi radi objavujeme svet, akurát inak než extroverti. Výpravy sú individuálne, alebo s blízkym človekom, dvoma. Knihy, domáce zvieratá a obľúbení ľudia sú nám ešte vzácnejší, ak sa ku nim vraciame po primeranom čase v prírode.
Dodnes spomínam na stretnutie s blízkou priateľkou (extrovertkou), ktoré sme strávili prechádzkou pod bratislavským Kamzíkom. Lialo ako z krhly, bola som premočená od hlavy po päty, zablatená a značne unavená po náročnom období v práci. Domov som išla v požičanom suchom oblečení a blahodarne nabitá po výprave v lejake a blate s blízkou osobou.
Prekrásny deň Ti želám. Ak môžeš, choď dnes do prírody