Blíži sa čas letných osláv, grilovania, opekania, stretnutí. Čo naozaj hovoríme, keď na party hovoríme vety nižšie? A najmä, milí introverti, ako dosiahnuť o čo nám ide, zostať taktní a zároveň úprimní k sebe aj druhým?
1. “Uhm, veľmi zaujímavé.”
Výskyt: pri rozhovore so znalcom akejekoľvek oblasti, ktorá Ťa až tak nezaujíma.
Čo naozaj hovorím: “Vôbec Ťa nepočúvam, v hlave spriadam plány na útek od Teba a možno aj z tejto party.”
Možné stratégie čo robiť, tzn. ako sa postarať o seba a zároveň druhej osobe preukázať úctu a rešpekt:
- Ak sa na to cítiš, daj si limit, dokedy budeš počúvať a počúvaj ho, prípadne konverzuj – odpovedaj, vkladaj sa do rozhovoru. Maj pripravený dôvod, prečo potom musíš odísť.
- Ak si “ohučaná”, ale pre nejakú príčinu chceš ostať v konverzácii, prenes časť pozornosti na detaily jeho tváre. Farba očí. Klenba obočia. Štýl úsmevu. Paradoxne, budeš sa viac sústrediť na to, čo Ti hovorí a budeš menej vyčerpaná.
- Ak si “ohučaná” a nechceš ostať v konverzácii, povedz mu, že téma je zaujímava a nie je to nič osobné, ale Ty potrebuješ chvíľu osamote na terase.
- Napoj sa na tému a povedz niečo za seba. Svoj názor, svoju skúsenosť. Vytvor dialóg. Trénuj svoje sociálne zručnosti, obohať človeka pred Tebou a zisti niečo nové.
2. “Kde je prosím toaleta?”
Výskyt: kedykoľvek. Často do 20 mn od príchodu na party.
Čo naozaj hovorím: “Potrebujem chvílu pre seba.”
Možné stratégie čo robiť: Toaleta je naše osvedčené útočisko. Ak nechceš vyvolať otázky o Tvojom zažívaní a blokovať často jediné miesto tohto druhu v celom objekte, nájdi si alternatívu miesta osamote pre seba. Ak je to potrebné, spýtaj sa domácich, či Ti nesprístupnia izbu, do ktorej nik nechodí, aby si sa tam mohla utiahnuť a načerpať.
3. “Fíha, vy sa fakt viete zabávať!”
Výskyt: pri vizuálnom kontakte so skupinou ľudí tancujúcou na stole, spievajúcou karaoke, hraní hier, ktoré Ti nesedia, natáčaní živých videí na sociálne siete, …
Čo naozaj hovorím: “Len ma prosím Vás do toho nezatiahnite.”
Možné stratégie čo robiť: Nedaj sa zatiahnuť. Buď si vedomá svojich hraníc a štandardov a cti ich. Inšpiruj sa ich spontánnosťou a zbesilosťou. Kde ich môžeš aplikovať v svojom živote?
4. “Jasné, dám si citronádu/víno/pizzu/…”
Výskyt: počas celého trvania party.
Čo naozaj hovorím: “Nie som ani hladná, ani smädná, ale neviem, čo s rukami, potrebujem ich nejako zamestnať.
Možné stratégie čo robiť: Daj si. Získavaš dobrú tému na rozhovory. “Čo hovoríš na víno?”; “Kto robil koláč? Chcem recept.”; “Nátierka je lahodná, však?” Mimochodm, ruky môžeš zamestnať fotením. Alebo prípravou ďalšej citronády. Alebo krájaním koláču. Alebo pozri bod 6.
5. “Oh nie, dochádzajú nám chipsy. Postarám sa o to!”
Výskyt: keď sa Ti zíde dobrý dôvod vzdialiť sa.
Čo naozaj hovorím: “Daj mi túto šancu ísť do obchodu po ne, potrebujem sa na chvílu stiahnuť z tohto víru a zároveň budem užitočná.”
Možné stratégie čo robiť: Sleduj, čo dochádza a chop sa svojich príležitostí! Nehraj sa na obetavú, buď k sebe úprimná, po chipsy ideš predovšetkým kvôli sebe. Čo je absolútne v poriadku, v prvom rade sa postaraj o seba, vedľajší efekt postarania sa o druhých je vítaný.
6. “Nemáš náhodou psa?”
Môže to byť aj mačka, králik, koza, … Skúšala som aj vtáčika a plazy, na tento účel nie sú úplne ideálni.
Výskyt: Niekde zo začiatku party. Štvornohých spojencov treba získať čím skôr.
Čo naozaj hovorím: “Daj mi šancu ísť s ním na prechádzku (a vrecúško na exkrementy), alebo aspoň mu hádzať loptu/hladkať ho.”
Možné stratégie čo robiť: Buduj si reputáciu milovníka zverov, časom Ti budú prideľovať zvieratá automaticky.
7. “Prepáč, toto musim vybaviť.” s telefónom v ruke
Výskyt: V akútnej potrebe ticha a samoty.
Čo naozaj hovorím: “Nenašla som lepšiu výhovorku, ešteže mám telefón!”
Možné stratégie čo robiť: Utiahni sa do ticha a samoty, postaraj sa o seba. Prípadne naozaj vybav ten telefonát, e-mail, správu, … čo si dlho odkladala.
8. “Zajtra skoro vstávam.”
Výskyt: V čase, keď chceš odísť z rozbehnutej party.
Čo naozaj hovorím: “Do pol hodiny tu nechcem byť a chcem mať na to spoločensky akceptovateľný dôvod.”
Možné stratégie čo robiť: Neutekaj zo situácii, ktoré sú na hranici príjemnosti. To je dobré miesto, kde sa zdržiavať (na hranici príjemnosti). Na druhej strane, nerob si násilie. Nájdi krehkú rovnováhu medzi týmito dvoma a surfuj na nej. Ak naozaj potrebuješ odísť, choď. Je skvelé, že si vyšla medzi ľudí, aj keď si vedela, že to môže byť vyčerpávajúce. Pamätaj, si obohatením pre druhých a druhí sú obohatením pre Teba.
9. “Postarám sa o hudbu”
Výskyt: V čase bolesti hlavy z hudobného výberu kohokoľvek, kto ovláda reproduktory.
Čo naozaj hovorím: “Mala som už aj tak priveľa podnetov a tento štýl mi vráža klince do hlavy.”
Možné stratégie čo robiť: Ak prevezmeš vládu nad reproduktormi, si živý dokaz, že introverti nemusia byť plachí a hanbliví. Existuje šanca, že máš vyberaný vkus, takže Tvoj vklad môže potešiť viacerých. Neváhaj natiahnuť svoje playlists!
10. “Nabudúce ostanem dlhšie.”
Výskyt: Pri skorom odchode z party.
Čo naozaj hovorím: “Neviem, či nabudúce vôbec prídem, a neviem, ako Ti inak povedať, že oslavy mi nie sú po chuti, tak Ti dávam túto náplasť.”
Možné stratégie čo robiť: Buď k sebe úprimná. Chceš ešte niekedy ísť na party k tomu človeku? Slová majú moc. Ak už k tomu človeku nechceš prísť, nekomentuj vôbec budúce razy.
Samozrejme, Veľmi Ťa povzbudzujem k socializácii na hranicu príjemnosti. Oslavám sa nevyhýbaj z lenivosti, strachu, pohodlnosti, lebo nejaká si a nejaká nie si.
Čo sú Tvoje vety na party? A čo nimi naozaj hovoríš? Daj mi prosím vedieť, som zvedavá (zofia@coachintrovert.com).
Leave a Reply