V poslednom období som od 6 rôznych ľudí počula vyjadrovať sa o sebe ako o “hysterke”, “neurotikovi”, “citlivke” a nebolo to v lichotivom tóne. V mojich očiach sú to empatickí, kreatívni, nadpriemerne inteligentní ľudia schopní hlbokých emócií. Myslím, že oni aj ja hovoríme o tom istom, aj keď každý iným tónom a inými slovami.
Citlivosť znamená, že si uvedomujeme svoje okolie a cítime emócie. Každý človek je do určitej miery citlivý, podľa odhadov asi tretina ľudí vysoko citlivých, alebo ako hovorím radšej, vysokoresponzívnych. Pretože ide o responzivitu.
Ak si vysokoresponzívna osoba, vôbec to nemusí znamenať, že veľa plačeš, alebo sa ľahko urazíš. Znamená to, že si človek, ktorého myseľ a telo intenzívnejšie reaguje na svet. Nie je to Tvoj výmysel alebo snaha zaujať (responzivita sa dá objektívne, neurologicky merať). Ako vysokoresponzívni sme citliví na odevné tkaniny (aj Tebe škrabú štítky na oblečení?), vnímaví na hudbu, pachy, vône, zvuky, ale aj emócie – svoje či ostatných. Platíme za to daň: sme náchylní na prestimulovanie. V určitých situáciách ľahko prepadneme stresu a/alebo úzkosti.
V žiadnom prípade netvrdím, že je správne, ak nás emócie a nálady ovládajú. Tvrdím len, že niektorí cítime intenzívnejšie a má to svoje následky. Ľudia na opačnej škále citlivosti nás ľahko nazvú “citlivkami”. Často nálepku “hysterky”, “neurotika” a “citlivky” preberieme a stotožníme sa s ňou. Niekedy si ako vysokocitliví ľudia dokonca pripadáme hlúpo. Paradoxne, zdá sa, že existuje súvis medzi zvýšenou citlivosťou a zvýšenou inteligenciou, resp. chytrosťou.
Chytrosť znamená mať výnimočnú inteligenciu, talent alebo zručnosť v nejakej oblasti. Chytrý človek myslí do dôsledkov, kriticky, rieši zložité problémy a prináša inovatívne nápady. Často sú to ľudia vysoko kreatívni, intuitívni, objaviteľsky zvedaví, s pálčivou túžbou po vedomostiach. Prípadne má chytrý človek nadpriemerné komunikačné schopnosti, je vysoko prispôsobivý a/alebo schopný dobre pracovať v tíme.
Pochopiteľne, chytrosť môže byť subjektívna a závisieť od kontextu odboru či kultúry. Chytrosť určite nie je daná len vysokým IQ alebo intelektom, ale aj radom ďalších vlastností, ktoré prispievajú k expertíze v určitej oblasti.
Súvis medzi inteligenciou a citlivosťou si všimla Linda Silverman, riaditeľka Centra pre rozvoj nadaných. Zjednodušene tvrdí, že čím má človek vyššie IQ, tým pravdepodobnejšie spadá medzi vysokocitlivých ľudí. Samozrejme nie všetci citliví ľudia sú géniovia. Avšak, podľa zistení L. Silverman, medzi najnadanejšími z nadaných sú vysokocitliví introverti.
Výskum ešte prebieha a som zvedavá, čo ďalšie sa objaví v tejto záležitosti. Mne už teraz dáva zmysel, ak naozaj existuje priamy súvis medzi nadaním a citlivosťou. Obe osobnostné črty dávajú ich nositeľom tendenciu neprestajne rozmýšľať do šírky a hĺbky. Takí ľudia sú zvyknutí vidieť prepojenia, ktoré ostatní prehliadajú.
Ako to máš s citlivosťou Ty? Je Tvojou silnou stránkou? Napíš mi na zofia@coachintrovert.com, aké je byť vysokoresponzívna Tvojimi očami. Som zvedavá, či máme podobné prežívanie. Rada sa nechám obohatiť Tvojím vhľadom.
Leave a Reply