“Introvertky sú úzkoprofilový tovar” zaznelo v mojej konverzácii s pánom, ktorý podľa vlastných slova doma jednu má a je na to patrične hrdý. Ale je to naozaj tak? Je viac introvertov ako introvertiek?
Verím v rovnoprávnosť a zároveň si som vedomá, že pomerne veľa dobre vykonaných štúdií popisuje rozdiely medzi mužmi a ženami (viď tu, tu, tu alebo tu). Čo sa extroverzie týka, muži a ženy sa v priemere príliš nelíšia. Zostať v priemere nie je môj štýl, preto rozmeňme na drobné tzn. na vybrané aspekty extroverzie, kde už rozdiel medzi pohlaviami vidno.
Mám na mysli konkrétne asertivitu, spoločenskosť a priateľskosť. Muži sú v priemere asertívnejší, no ženy sú v priemere spoločenskejšie a priateľskejšie. Takže rozdiely medzi pohlaviami rozhodne sú, ale takpovediac na mikroúrovni. V makroúrovni sa navzájom “vynulujú”.
Pre zaujímavosť – muži vo všeobecnosti majú tendenciu byť dominantnejší, asertívnejší, náchylnejší k riziku, vyhľadávajúci vzrušenie, tvrdohlaví, emocionálne stabilnejší, utilitárnejší a otvorení abstraktným myšlienkam. Muži tiež zvyčajne dosahujú vyššie skóre v hodnotení vlastnej inteligencie (porovnaj tu), aj keď rozdiely v inteligencii medzi pohlaviami sú zanedbateľné (porovnaj napr. tu). Muži zvyčajne tvoria väčšie skupiny so stabilnou hierarchiou, vzťahy v skupine sú konkurenčné a vyžadujú nízku emocionálnu angažovanosť. Pokiaľ ide o komunikačný štýl, muži zvyčajne používajú asertívnejšiu reč a častejšie iných ľudí prerušujú, čo sa dá interpretovať ako formu dominantného správania.
Naopak, ženy sú zvyčajne spoločenskejšie, citlivejšie, vrúcnejšie, súcitnejšie, zdvorilejšie, úzkostlivejšie, viac o sebe pochybujú a sú vnímavejšie na estetiku. Ženy zvyčajne tvoria intímnejšie, kooperatívnejšie vzťahy, kde emócie hrajú dôležitú úlohu. Ženské štruktúry sa zvyčajne vyznačujú nestabilnou hierarchiou a rovnostárstvom. Agresia je skôr nepriama, menej konfrontačná. Ženy zvyčajne vykazujú lepšie verbálne zručnosti a vedia prečítať i neverbálne správanie iných ľudí. A tak ďalej (porovnaj napr. tu).
Vieme popísať existujúce rozdiely medzi pohlaviami (porovnaj tu, tu, tu, tu alebo aj tu a považujem za prínosné o nich vedieť. Pozor, nehovorím o spoločenských roliach (kto má prať, kto zarábať peniaze atď). Z hľadiska introverzie, čo je moja nosná téma, neviem dať jednoduchú odpoveď na otázku, či je viac introvertov alebo introvertiek. V priemere – na takpovediac makroúrovni – sú veľmi podobne. Avšak, na tapovediac mikroúrovni sú popísateľné rozdiely podľa jednotlivých aspektov extroverzie (a teda aj introverzie).
Dôležité. Rozdiely medzi pohlaviami nijako neospravedlňujú akúkoľvek diskrimináciu. Úmyselne som v článku hojne používala “vo všeobecnosti”, “v priemere”, “zvyčajne” a pod. Som hlboko presvedčená, že každý človek je individuálny a má unikátnu sadu talentov a vlôh. Spoločné znaky, napríklad na základe pohlavia alebo extroverzie sú, verím, reálne. No nech veda vraví čokoľvek, ak to jednotlivca ťahá do nestereotypného povolania alebo role (napríklad mužov do ošetrovateľstva či školstva), podporujem človeka nasledovať toto volanie. Považujem za správne podporovať ľudí v tom, čo si slobodne vyberú a kde najlepšie môžu uplatniť svoje schopnosti. Konieckoncov, moja koučovská prax je na tom postavená.
Pár ešte voľných termínov na nezáväzný bezplatný online koučovský rozhovor TU.