Počas II. svetovej vojny bola Normandia od 22. júna 1940 súčasťou Nemeckom okupovanej zóny. O oslobodzovaní Normandie by sa dalo písať veľa, ja Ti poviem záchytné body – začiatok, procesu postup a koniec oslobodzovania.
Začiatok bitky o Normandiu
Určite poznáš termíny D-Day a Operation Overlord, ktoré nastali 06.06.1944 o 06h30 ráno. Spojenecké vojská sa vylodili v Normandii a začali postupovať do vnútrozemia. Tým sa otvoril západný front, ktorý mal rozdeliť nacistické sily a tak urýchliť ich porážku. Operácie sa zúčastnili jednotky 12 spojeneckých národov: Austrália, Belgicko, Kanada, Česko-Slovensko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.
Plán na vylodenie bol nachystané dlho a postupne sa prepracoval, napríklad v rozšírení vyľoďovacej oblasti a teda navýšení počtu vojakov aj transportných plavidiel. Z rôznych príčin sa dátum vylodenia odďaľoval, napríklad W. Churchill preferoval pokračovať s vyloďovaním v Stredomorí, tiež museli rátať s meteorologickými podmienkami. Počasie bolo naozaj nepriaznivé, čo viedlo nemeckého gen. Rommela k presvedčeniu, že Spojenci sa v najbližšom období nevylodia a odišiel na dovolenku. Okrem toho sa Spojenci usilovali o maskovanie a dezinformácie. Nacisti verili, že vyloďovanie nastane v oblasti Pas-de-Calais, kde je kanál La Manche najužší. Spojenci naozaj presúvali plavidlá, makety tankov a vozidiel v okolí Kentu a Doveru, tejto armáde velil generál Patton, ktorý mal pošramotenú povesť, takže ho tam takto “odparkovali”.
normanské pláže, miesto vylodenia
Pôvodne sa spojenci mali vylodiť 01.05., potom 05.06., ale počasie bolo zlé, museli vylodenie presúvať. Ak by nevyužili okno 06.06., najbližší vhodný príliv by nastal až 19.06. 05. júna 1944 večer počuli poslucháči francúzskeho vysielania BBC verše Paula Verlaina “Les sanglots longs Des violons De l’automne Blessent mon cœur D’une langueur Monotone.”, čo bola šifrovaná správa o vylodení nasledujúceho dňa. Správu pochopila aj nemecká rozviedka, ale velitelia nepodnikli adekvátne kroky, jednak vylučovali možnosť vylodenia kvoli počasiu a tiež prisudzovali význam sabotážnym a klamlivým manévrom, takže pozornosť smerovali inam. Vylodenie nastalo na 5 úsekoch, podporovali ho letecké sily.
Vylodenie bolo úspešné, aj keď postup skromný. Situácia z večera 06.06.1944, tzn. prvého dňa invázie:
Proces bitky o Normandiu
normanské sídlo neďaleko pobrežia, tu mali nacisti jeden z hlavných štábov
Spojenci narazili na tvrdý odpor nemeckej armády, čo popri nepriaznivých meteorologických a časom terénnych podmienkach spomaľovalo postup. Normanské mestá (Caen, Cherbourg, Carentan, Falaise a ďalšie veľmi utrpeli v bitke o Normandiu, ktorá pokračovala až do uzavretia tzv. Falaise vrecka medzi Chambois a Mont Ormel (čítaj nižšie).
krajina pôsobí mierumilovne, ťažko veriť, že tu prebiehali kruté boje
Spojenci v snahe oslabiť nacistickú armádu ostreľovali a bombardovali normanské mestá a síce zhadzovali vopred letáky informujúce obyvateľstvo o nebezpečenstve, ale v choase vojny a nepriazni počasia sa často nedostali k adresátom. Mnohých civilistov to stálo život. Niektoré mestá (napr. Falaise) neskôr získali od štátu ocenenie uznávajúce obetu, ktorú priniesli jeho obyvatelia.
Koniec bitky o Normandiu, začiatok konca II. svetovej vojny
Spojenci postupovali pomaly, ale predsa. Rozhodujúce boje sa udiali v tzv. Falaise-Chambois vrecku, medzi Argentan a Vimoutiers, pri rieke Dives. V súčasnosti je tam múzeum, ktoré podrobne popisuje, čo sa kedy dialo, v 4 jazykoch. Vstupné pre dospelého je 6 eur (2023), návštevník môže vidieť dva kvalitne spracované filmy, animácie diorám, dobové fotografie aj artefakty, ako aj sa zoznámiť s hlavnými postavami bitky o Normandiu. Veľkú úctu požívajú Poliaci, ktorí vytvorili výlučne dobrovoľnícky oddiel a ten zohral významnú úlohu pri rozhodujúcej bitke o Normandiu. Velil im generál Maczek.
Posledná bitka o Normandiu prebiehala od 19. do 22. augusta 1944. Spojenci obkľúčili 5 a 7 nemeckú armádu, po ťažkých bojoch a veľkých stratách sa Nemci vzdali a tak otvorili cestu do Paríža a Nemecka. V čase zúriacich bojov mali Nemci len 3 km široký úsek na útek, tento úsek výstižne nazvali “koridor smrti”. Dnes harmonická krajina bola posiata mŕtvolami.
Z múzea je postavené tak, aby mal návštevník výhľad na miesta, kde sa odohrávala rozhodujúca bitka o Normandiu. Neďaleko múzea je pamätník (Mémorial de Montormel).
Môžeš si vykonať okruh augusta 44 (circuit août 44), ktorý má 25 km a rozkladá sa od Chambois cez Aubry-en-Exmes, Tournai sur Dives, Moissy, St Lambert sur Dives, Coudehard po Mont-Ormel.
Cestou nájdeš pamätníky bitky a/alebo vojakov v nej padlých. Má 10 informačných panelov, obsahuje dobové snímky, často vrátane porovnania so súčasnosťou.
Bitka sa skončila a armády pokračovali oslobodzovať, ale krajina bola zničená, všade, na poliach, cestách aj v mestách rozkladajúce sa mŕtvoly ľudí aj zvierat, tanky, vraky aút, lietadiel. Prilby, zbrane, príslušenstvo vojakov. Bol hlad, nebolo čo a čím obrábať.
zajatecký tábor
takto sa vyrábala elektrina na vysielanie
Naše bunky si pamätajú, čo sa deje, čo cítime, čo prežívame. Ak chceme byť šťastní a spokojní, potrebujeme sa zbaviť ťaživých vecí, no zároveň prijať múdrosť, ktorú so sebou tie ťažké veci prinesú. Veľmi tomu pomáha fyzický pohyb. Šport i cestovanie. Je to investícia do poznania seba, sveta, šťastia a slobody. Všetky články výletu do Normandie nájdeš TU.