Saint-Malo
Bretónsko má v mojich očiach jedinú chybu – stále tam prší. Nebolo to inak ani v čase našej návštevy prístavu Saint Malo. Saint Malo je asi hodinu cesty východne od Mont Saint Michel.
Historická časť St Malo bola až do 18. storočia ostrovom. Miestni sú svojrázni, ilustračne: v 1590–1593 vyhlásili republiku Saint-Malo.

Saint-Malo se najviac preslávilo pre svojich moreplavcov, Jacques Cartier objavil v roku 1534 ústie rieky sv. Vavrinca v Kanade a prehlásil to územie za Nové Francúzsko.

Saint Malo bolo v 17. storoči najväčším prístavom vo Francúzsku. Korzári – legálni, kráľom poverení piráti mali právo napadať cudzie lode. Napríklad René Duguay-Trouin v roku 1711 obsadil Rio de Janeiro, které patrilo Portugalcom.

Vďaka námornému rozmachu ale aj pirátskej činnosti bolo Saint Malo v 16. až 19. storoči veľmi bohatým mestom. V 1944 bolo bombardovaním zničených ca 80% mesta.

Treba navštíviť opevnené staré mesto, La Ville Intra-Muros, ktoré leží na výbežku pevniny do oceánu a po celém obvode ho obklopujú mohutné hradby, vstup do mesta je možný len cež niekoľko brán – Porte St-Vincent, Porte St-Thomas, Grande Porte, … V Intra-Muros sú dláždené ulice, honosné domy, obchody, kaviarne, reštaurácie, …
Miestna katedrála sv. Vincenta je z 12. storočia, vkusne doplnená modernými dielami, napr. známeho umelca Arcabas, ale aj iných.


Gastronómia
V Saint-Malo, alebo aj neďalekom Cancale si môžeš pochutiť na huîtres (ustriciach) a iných plodoch mora, prípadne ochutnať slávny koláč kouign-amann či farzforn. Patrí sa ochutnať crêpes (palacinky), gavottes (chrumkavé zatočené palacinky) sarrasins (pohánkové palacinky). Môžeš rozšíriť obzory na bretónskom slanom masle či slanom karameli. A mnohom ďalšom, vrátane bretónskych cidres, pommeau ale aj bretónskej medoviny chouchenn, či bretónskom piva (v reštauračných zariadeniach ca 8 eur na pol litra).
Môžeš skúsiť galettes – maslové sušienky, koláče, tortičky, … jemného cesta a okrúhleho tvaru; galette saucisse – pohánková palacinka s bravčovou klobáskou; cotriade (kaoteriad) – rybací vývar; kig ha farz – tradičné jedlo pospolitého ľudu, pozostáva z mäsa, trochy pohánkovej múky, zeleniny. Pripomína mi to nemecký eintopf; kura na cidre alebo bretónske kura (tam je toho viac, kura, pór, cibuľa, mrkva, múka, cidre, smotana, dijonská horčica, maslo, olej, soľ, tymián, korenie, petržlen).

Kuign-amann
Rance
Svetovo prvá a do dnešných dní v európe najväčšia prílivová elektráreň. Má 24 turbín, pokrýva 0,12% elektrického dopytu krajiny, vyše 60% dopytu Bretónska. Priemerná produkcia elektrárne je 57 megawatov. Priehrada má dĺžku 750 m, elektrárňová časť je dlhá 332.5 m.


Naše bunky si pamätajú, čo sa deje, čo cítime, čo prežívame. Ak chceme byť šťastní a spokojní, potrebujeme sa zbaviť ťaživých vecí, no zároveň prijať múdrosť, ktorú so sebou tie ťažké veci prinesú. Veľmi tomu pomáha fyzický pohyb. Šport i cestovanie. Je to investícia do poznania seba, sveta, šťastia a slobody. Všetky články výletu do Normandie nájdeš TU.