Niektorí majú v otázkach motivácie jasno. Majú pomenované, kde u nich vzniká, ako ju “nakopnúť”, vedia presne, čo im kedy funguje. Niektorí svoju motiváciu vnímajú skôr intuitívne, no nemenej úspešne. Potom sú ľudia, ktorí o nej hovoria ako o mýtickej postave – veria, že existuje, ale či a kde ju nájsť, ťažko povedať. Niektorí ju vnímajú ako základnú ingrediencii svojho úspechu, najmä, ak práve chýba. Niekedy jej ľudia pripisujú rozhodujúcu moc – “ak by som mala motiváciu, všetko by sa zmenilo.” Niekedy sa z motivácie stane vzácny krištáľ na poličke. Vieme, že je hodnotná, vieme, že ju niekde máme, ale je mimo nás a často zapadá prachom.
Poďme si motiváciu trochu osvetliť. V prvom rade, čo vlastne je? Zjednodušene, je to pohnútka, alebo pohnútky, ktorá nás poháňa niečo dosiahnuť. Niečo najčastejšie vychádza z potrieb, tzn. pociťujeme niečoho nedostatok, alebo aj nadbytok.
Pre účelu tohto článku narábajme s motiváciou v kategórii vonkajšia a vnútorná. Pod vonkajšou chápem stimuly ako ocenenie, finančná odmena za vykonanú prácu, uznanie, sláva, … Nemali by ju podceňovať zamestnávatelia, ani nikto, komu záleži na kvalitných vzťahoch v práci aj súkromí. Neviem, ako to máš Ty, no mne sa niekedy stane, že premeškám šancu vyjadriť druhej osobe svoje úprimné uznanie a ocenenie. Ak aj Tebe, čím to je? Z obavy zo znemožnenia sa, z obavy, ako druhý zareaguje? Alebo z presvedčenia, že najprv ten druhý má niečo urobiť?
Ak je to u Teba tak, pozývam Ťa osvojiť si nastavenie Darcu.
To znamená, že si pestuješ zvyk darovať ocenenie a uznanie a v darovaní nachádzaš radosť. Si iniciatívna. Všímaš si príležitosti. Darovať znamená, že nečakáš vďačnosť obdarovaného. Preto Ťa neznechutí, ak si o Tebe niečo pomyslí alebo povie. Dáva Ti to zmysel?
A čo vnútorná motivácia? Ako to s ňou máš Ty? Podelím sa s Tebou, na čo som doposiaľ prišla. Vnútorná motivácia poháňa – pochopiteľne – zvnútra. Je to, čo hľadáš, ak chceš povzbudiť svoju kreativitu. Vieš, že ju máš, ak sa ponoríš do činnosti, v ktorej zabudneš na čas. Činnosť nemusí byť ľahká, môže byť aj výzva, ale predpovšetkym Ťa pohltí. Zvyčajne to nie je rutinná aktivita.
Zišlo by sa Ti oživiť vnútornú motiváciu? Pozývam Ťa osvojiť si nastavenie Obdarovaného. Som presvedčená, že stimuly vnútornej motivácie najlepšie nájde ten, kto pozná sám seba. Máš unikátny súbor talentov, darov, predispozícíi a na tých vieš stavať.
To nie je všetko. Verím, že vnútorná motivácia najlepšie funguje, ak je postavená na sebapoznaní a zároveň má splnené tieto atribúty súčasne:
1. sloboda
To znamená, že sa venuješ činnosti, ktorú si si vybrala, tzn. Ti nebola nanútená. Neznamená to, že chceš sama nanovo vynájsť koleso. Prípadné rady, ako činnosť vykonávať, Ti nie sú na obtiaž, ale sú vítané.
2. zmysel
Čiže Ty vidíš zmysel v aktivite, ktorú vykonávaš. Môže to byť čokoľvek, trebárs dopad na Tvoje okolie, svet, ekosystém alebo skupinu obyvateľstva, ktorá Ti leží na srdci (zdravotne znevýhodnení, pracujúce matky, chudobní). Napríklad Ti môže priniesť satisfakciu vidieť ako rastú stromčeky, ktoré si vysadila, alebo ako Tvoje dieťa nacvičilo vystúpenie v škôlke, alebo keď rozdáš stovku porcií teplej večere pre bezdomovcov.
3. rast
Ako ľudia sme prirodzene nastavení netolerovať stagnáciu. Ak v nej uviazneme, kompenzujeme si nedostatok posunu inak (o tom možno inokedy). Rast môže byť akýkoľvek, v tom, čo si želáš, napríklad si jedného dňa všimneš, že jednoduchšie nachádzaš slová v cudzej reči alebo máš menšiu trému pred dôležitou prezentáciou alebo si pokojnejšia doma s najbližšími.
Ako povzbudiť motiváciu?
Ak cítiš, že Tvoja motivácia chradne, skús sa pozrieť, či potrebuješ posilniť vonkajšíu alebo vnútornú. Ak vonkajšiu, odpovedz si prosím, kto ďaľší by mal o tom vedieť? Čo presne od nich potrebuješ? (O efektívnej komunikácii inokedy). Kedy im to povieš?
Ak vnútornú, skús si prosím pripomenúť, čo sú Tvoje kľúčové potreby, prípadne Tvoje kľúčové potreby v danej veci. Čo získaš, ak ich naplníš? Následne si prejdi, či máš splnené atribúty (1) slobody, (2) zmyslu a (3) rastu. Ak áno, možno treba skúmať seba samú dôkladnejšie (ak sa Ti zíde pomoc, ozvi sa, ak uznáš za vhodné). Ak atribúty splnené nemáš, čo s tým urobíš?
Držím Ti palce!
Leave a Reply