Normandia je jablčný región, ak chceš najlepší jablčný džús, cidre či calvados, odporúčam vrelo Domaine de Perrey Picot. Už nejaký ten rok ochutnávam cidres, tento zatiaľ u mňa vedie.
Cidre
Poznáš vlastne cidre? Vyrába sa z kvaseného jablčného muštu, v nádobách na to určených zreje až 8 mesiacov. Je to jemný, ľahký, jemne alkoholický osviežujúci nápoj, ktorý sa hodí prakticky k akémukoľvek jedlu.
Podľa D. Gautarda majú vyše 40 odrôd jabĺk špeciáne určených na výrobu Cidre. Môžeš si vychutnať suchý (brut), polosladký (demi-sec), sladký (doux), už som pila aj ružový, aj kombinovaný, dokonca aj vyrobený z hrušiek, ale ten sa nazýva poiré.
Údajne najlepší koktelj z cidre je Kir Normand, drink pozostávajúci z jedného dielu Creme de Cassis (ríbezľový likér) a 5 dielov suchého cidre – skúšala som, dobré to je. Ak je miesto cidre šampanské, nazýva sa to Kir Royal, no šampanské by som osobne nemiešala s ničím. Ešte je verzia Kir, to je originálny recept, jeden diel Creme de Cassis a 5 dielov suchého bieleho vína. Vraj vznikol počas druhej svetovej vojny, keď Nemci skonfiškovali všetko červené víno a dijonský statosta vyhlásil tento červený nápoj za oficiálny nápoj mesta.
Calvados
Jablčná pálenka typu brandy, teda dvakrát skvasený mušt z jabĺk z tých nejlepších sadov v Normandii (majú iný botanický pôvod ako bežné, stolové jablká). Calvados musí zrieť aspoň dva roky v dubových sudoch. Tak získa typickú jablkovo – drevnato-vanilkovo-mandľovú príichuť. Chutnala som päťročný, bol príjemne ovocný a voňavý. Calvados sa môže podávať ako aperitív, ale aj k syrom po hlavnom jedle, prípadne do pridáva do drinkov. Spojenie Calvadosu s jablkovým džúsom je Pommeau de Normandie a je to naozaj voňavý jablčný nápoj. Calvados sa využíva aj do jedál, je neodmysliteľnou súčasťou Tarte Normande, dobre sa kombinuje s kuracím mäsom, zmrzlinou, ale aj camembertom či inými miestnymi syrmi.
A propos, syry. Ak budeš mať cestu, isto nevynechaj návštevu výrobne syrov E. Graindorge v Livarot. Môžeš vidieť na vlastné oči výrobu syrov (v súlade s hygienickými zásadami, takže si celý čas za sklom, ale všetko sa odohráva priamo pred Tebou), viazanie Livarotu do ostrice, zrenie, miešanie, skúšanie kvality v laboratóriu, balenie syrov, … V syrárni produkujú 4 miestne druhy s chráneným pôvodom, všetky môžeš i ochutnať a zakúpiť si. Sú to Livarot, Pont-l’Evêque, Camembert, Neufchâtel.
syr Livarot
Úplna klasika, spoznáš podľa žlto oranžovej krusty, každý syr je ručne omotaný piatimu ostricami (druh miestneho tŕstia). Preto ho prezývajú “plukovník”. Je to mäkký syr. Podľa informácií na stránke syrárne sa syr výborne hodí ku Calvadosu, cidre, hrozienkovému chlebu, zelenému čaju a slivkám.
Tu sa Livarot viaže ostricou
syr Pont-l’Evêque
Má štvorcový tvar, vymysleli ho cisterciánski mnísi, vraj bol najpopulárneší syr v 15. stroročí. Má žltkavý povrch a jasnoplavú štruktúru. Má jemne maslovo orieškovú chuť. Hodí sa k Calvadosu, cidre, ražnému chlebu, zelenému čaju, výborne sa dopĺňa s mätou a zeleným želé.
syr Camembert
Camembert vymyslela Marie Harel in Camemberte, v 1791. Má na povrchu ušlachtilú pleseň. Vyrába sa z nepasterizovaného mlieka, hodí sa k figovému chlebu, Calvadosu a cidre, skvele sa dopĺňa s kurkumou, šafranom, hľuzovkou, s pivom s vyššim obsahom alkoholu. Zrelý Camembert naplní celé ústa, doslova.
syr Neufchâtel
Môj favorit – chuťou, nie tvarom (vyrába sa vo forme srdca, vraj už od 6. storočia, podľa legendy ho posielali ako prejav lásky vojakom bojujúcim v 100ročnej vojne). Neufchâtel má akoby až kvetinovú príchuť. Výborne sa hodí k orieškovému chlebu, pivu s príchuťou lesného ovocia, sušenému ovociu či karamelu. Alebo len tak, s bagetou z pekárne.
syry v syrárni
Na veľkej časti územia sa pasú kravy, mliečne výrobky sú naozaj farmárske. Mlieko, maslo, jogurty, všetko cítiť po rozkvitnutých lúkach.
Vďaka blízkosti oceánu sa v Normandii dajú vychutnať čerstvé morské plody. Mäso nejem, takže nemám priamu skúsenosť, ale sprostredkovane som počula, že ustrice sú top. V reštaurácii pozeraj po moules frites. Tiež po Coquilles St Jacques (mušle sv. Jakuba). Nikdy som nechutnala, ale vraj sú lahodné aj andouille de vire (údená bravčová, zriedkavo kuracia klobása), andouille à la Normande (bravčová klobása pečená so zemiakmi, podávaná so cidre) a boudin noir (krvavá klobása, v Normandii bravčová, doplnená jablkami, smotanou, cibuľou).
Čo sa týka dezertov, treba skúsiť jablčnú tortu (Tarte Normande), môžeš tiež miestnu verziu brioche (=lepšia vianočka. Vraj slovo brioche, nie koláče, použila Marie Antoinette, keď navrhla, aby chudobní jedli brioche, keď nemajú chlieb). Ak nebudeš mať cestu do Bretónska, smelo siahni po crêpes (palacinky) a La Mère Poulard omelette.
Naše bunky si pamätajú, čo sa deje, čo cítime, čo prežívame. Ak chceme byť šťastní a spokojní, potrebujeme sa zbaviť ťaživých vecí, no zároveň prijať múdrosť, ktorú so sebou tie ťažké veci prinesú. Veľmi tomu pomáha fyzický pohyb. Šport i cestovanie. Je to investícia do poznania seba, sveta, šťastia a slobody. Všetky články výletu do Normandie nájdeš TU.