Podmanenie si Anglicka
Poznáš Viliama Dobyvateľa, resp. Viliama I. (1028 – 1087)? Po otcovi bol priamym potomkom Vikinga Rolla, ktorí v 911 získal Normandiu od Karola III, čo ho oprávňovalo vzniesť nárok na normanské vojvodstvo. Viliam prvé roky života trávil s matkou na hrade, kde sa narodil, vo Falaise, veľa sa o tom období nevie, ale pravdepodobne žil ako bežný chlapec, až do ca 7. roku života, kedy zomrel jeho otec a Viliam sa nie bez prekážok naozaj postupne stal normanským vojvodom. Prakticky celý život viedol boje – na územiach, ktoré spravoval – a hovorí sa o ňom ako o zdatnom bojovníkovi veľkej fyzickej sily.
Hrad Viliama Dobyvateľa (Falaise)
V čase, keď ubránil svoj nárok na titul normanského vojvodu a obrátil myseľ k ženbe, bol ešte známy ako Viliam Bastard, keďže bol nemanželským dieťaťom (prímenie “Dobyvateľ” si zaslúžil až neskôr, ako výsledok svojej politickej a vojenskej brilantnosti), čo vraj prekážalo jeho vyvolenej, Matilde z Flanders. Zjavne si napokon získal Matildinu dôveru aj náklonnosť a až do jej smrti tvorili ukážkový pár. Viliam bol podľa všetkých dostupných zdrojov verným manželom (čo vraj pre muža jeho postavenia v tom čase vôbec nebolo bežné), s Matildou mal minimálne 9 detí, v manželke mal veľkú oporu.
vstup do hradu Viliama Dobyvateľa (Falaise)
Matildinu dôveru nesklamal, vďaka Viliamovi sa stala kráľovnou Anglicka. To sa stalo tak, že predtým, ako zomrel bezdetný anglický kráľ Edward Vyznavač, prisľúbil anglický trón svojmu príbuznému Viliamovi I. Bastardovi. Je možné, že na smrteľnej posteli zmenil názor, to nevieme s instotou. Každopádne, uprázdnený trón využil Harold, anglický vojvoda, ktorý sa dal korunovať za anglického kráľa krátko po Edwardovej smri. Následne Viliam I. podnikol útok na Britániu s cieľom uplatniť svoj nárok na korunu a vďaka jeho predvídavosti, dôslednej príprave a kusu šťastia, korunu získal. Korunovať sa dal 25.12. 1066.
Vstupné na hrad Viliama Dobyvateľa pre dospelých je 9,50 eur (2023), v cene máš aj tablet, vďaka ktorému si môžeš pozrieť vizualizácie jednotlivých miestností, čo kde bolo a prečo tam, ako aj popis k zariadeniu (tapisérie, náradie, …), tiež si pozrieť animácie modelov zbraní a pod.
l´intrus – votrelec
Prehliadka je koncipovaná s humorom, vo vizualizáciách nájdeš aj skryté žarty a v miesnosti, kde sú chronologicky zoradené predmety, ktoré našli na hrade, má posledné miesto “homo turisticus”.
Pre mňa to bola návšteva hradu príjemný návrat do adolescentných čias, keď som čítala Ivanhoe a pod. Preto mi boli viaceré súvislosti známe. Napríklad, ako zanikala stará anglosaská šľachta a moc získavali normanskí aristokrati a ako sa to odrážalo na jazyku, ale aj bežnom živote jednotlivých spoločenských vrstiev. Dejiny Anglicka naozaj boli až do roku 1204 spojené s dejinami Normandie.
Mont Saint Michel
Mont Saint Michel
Prílivový ostrov na hranici medzi Normandiou a Bretónskom. Rozdiel výšky hladiny medzi prílivom a odlivom je ca 15 metrov. My sme boli v čase odlivu. Veľká časť Mont Saint Michel vyzerá ako intro z Age of Empires II, tzn. stredoveké mesto par excellence.
Mont Saint Michel pôsobil mýticky asi odjakživa, podľa Keltov na ostrov odchádzali duše zosnulých. Väčšiu časť histórie tvarovali kresťania – v 708 sa tu vraj biskupovi nedaľekého Avranche zjavil archanjel Michal s pokynom postaviť kaplnku. V 966 dostali od normaského vojvodcu Richarda I. kaplnku benediktíni, ktorí založili opátstvo a jedno z centier vzdelanosti v Európe. Mont Saint Michel sa stal pútnickým miestom, miestom odpočinku bretónskych vojvodov ale aj základňa – pevnosť pre vojakov.
Počas 100 ročnej vojny sa pevnosť trikrát, pokaždým neúspešne – usilovali dobyť Angličania. Kláštor ale napriek tomu upadal, jeho duchovnéhmu vplyvu uškodila reformáciu a v čase veľkej francúzskej revolúcie bol kláštor zrušený a Mont Saint Michel sa stal väzením, ktoré štát zrušil až o storočie neskôr.
V 19. storočí bol Mont Saint Michel vyhlásený za národnú pamiatku, ale až v 1966 vrátili opátstvo benediktínom. Benediktíni v Mont Saint Michel ostali do 2001. V tom roku boli do Mont Saint Michel povolané príslušným biskupstvom Mníšske, laické a apoštolské bratstvá Jeruzalem, ktoré tu v súčasnosti pôsobia. Opátstvo ale je ako aj ostatné francúzske sakrálne budovy stále vlastníctvom štátu.
Do Mont Saint Michel môžeš ísť z parkoviska buď navette (autobus) zdarma, alebo peši, širokým elegantným chodníkom, peši je to na ca 35 mn. Vstup do mesta je bez poplatku, do opátstva je vstupné 11 eur. Parkovisko je jedno a spoplatnené, ak prídeš osobným autom v lete, nemáš žiadny špeciálny režim a chceš si bez náhlania pozrieť Mont Saint Michel, priprav si na parkovanie 21-25 eur, viď tabuľka nižšie.
TIP: Vieš parkovať v neďalekom Beauvoir, zdarma, napr. tu. Beauvoir je asi kilometer peši od parkoviska Mont Saint Michel.
Na rieke Couesnon, ktorá vteká do oceánu pri Mont Saint Michel, je postavená vkusná priehrada, vďaka ktorej rieka dokáže posúvať sedimenty späť do oceánu a ďalej od Mont Saint Michel. Je ozaj pekná, vizuálne dotvára priestor a funguje takto:
priehrada na rieke Couesnon
Fáza 1. Ventily priehrady sa zatvoria 1,5 hodiny pred prílivom. Prvý prúd prílivu zasiahne priehradu a sediment sa ukladá po prúde rieky, v smere od priehrady; to nazývajú proces dekantácie. Takže sediment sa nezanáša proti prúdu rieky Couesnon.
Fáza 2. Ventily sa otvárajú v intervale 1 hodinou až 10 minút pred prílivom, príliv naplní rieku Couesnon tak, že pretečie cez hornú časť ventilov, ale s obsahom najmenej sedimentov.
Fáza 3. Ventily sa zatvoria, keď začne klesať príliv.
Fáza 4. Ventily sa otvárajú postupne 6 hodín po prílive čím dochádza k postupnému vypúšťaniu vody
Naše bunky si pamätajú, čo sa deje, čo cítime, čo prežívame. Ak chceme byť šťastní a spokojní, potrebujeme sa zbaviť ťaživých vecí, no zároveň prijať múdrosť, ktorú so sebou tie ťažké veci prinesú. Veľmi tomu pomáha fyzický pohyb. Šport i cestovanie. Je to investícia do poznania seba, sveta, šťastia a slobody. Všetky články výletu do Normandie nájdeš TU.
Leave a Reply